چه کسانی مبتلا به زگیل تناسلی می شوند؟

زگیل تناسلی از آن دسته بیماری‌های مسری و خطرناکی است که کمتر کسی از آن اطلاع دارد. زگیل تناسلی، یک بیماری ویروسی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود وهر دو طرف رابطه را مبتلا می کند.

این بیماری ضایعات پوستی به شکل برآمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که درد یا خارش ندارند.

زگیل ها می توانند از چند هفته تا چند ماه بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد شوند. عامل ایجاد کننده، ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی است.

ویروس این بیماری مشابه با زگیل معمولی است ولی در مقایسه با آن از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است. این ضایعات بیشتر در نواحی مرطوب ایجاد می شوند.

ابتلا به زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی و پوست با پوست است. حتی لازم نیست، نزدیکی کامل صورت گرفته باشد تا ویروس منتقل شود. تماس سطحی نیز می تواند انتقال را ایجاد کند. البته زیر ناخن‌ها، وسایل مشترکی همچون حوله، لبه‌ها و صندلی‌های مشترک استخرها که مرطوب هستند نیز می‌توانند ویروس را در خود نگه دارند، واز دیگر روش‌های انتقال غیر مستقیم  ویروس هستند. اپیلاسیون هم یکی از روش های متداول انتقال در ایران است.

دلایل زیادی می تواند باعث ابتلا به زگیل تناسلی شود که یکی از اصلی ترین این دلایل، داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا می باشد و آن دسته از افرادی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است بیش از دیگر افراد می‌توانند به این زگیل مبتلا شوند. علاوه بر این وجود زخم روی پوست، فرد را مستعد ابتلا به زگیل تناسلی می‌کند. افرادی که پوست آنها خشک است بیش از دیگر افراد شانس ابتلا به زگیل تناسلی را دارند. انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی صورت می‌گیرد ولی گاهی تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد، باعث انتقال ویروس می‌شود.

توجه کنید که بیماری عفونی زگیل تناسلی ( اچ پی وی ) ممکن است مدت زمان طولانی را بصورت پنهان در بدن فرد بیمار وجود داشته باشد ولی در طی این مدت بیمار هیچگونه علامتی از وجود بیماری نداشته باشد. از آنجایی که زگيل ها بسيار مسري هستند، ممكن است از يك قسمت از بدن (مثلاً دست) به ساير قسمت ها سرايت كند.

در این بیماری زگیل‌هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می‌شود و در حین مقاربت جنسی به سرعت منتقل می‌شود سبب عفونت و سرطان می‌شود و افراد مبتلا نمی‌توانند دیگر بچه‌دار شوند.بیماری اچ پی وی درمان سختی دارد و تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری است که  توسط تزریق واکسن گارداسیل انجام می‌شود.