چگونه با پارتنر خود درباره HPV صحبت کنیم؟

برای هر فرد، صحبت کردن با اطرافیان درباره بیماری که به آن مبتلاست یکی از مراحل سخت اما تاثیر گذار در راه درمان است. اگر مبتلا به بیماری زگیل تناسلی ( بیماری HPV ) هستید، صحبت کردن با پارتنرتان ممکن است یکی از نگران کننده‌ترین دغدغه‌هایتان باشد. در این مقاله به نکاتی اشاره شده که با دانستن آن‌ها‌، آمادگی بیشتری برای صحبت کردن پیدا خواهید کرد و قدم بعدی برای شما روشن‌تر خواهد شد.

1. در مورد شرایط خود بیشتر بدانید

اگر شرایطی که در آن هستید را کاملا درک نکرده‌اید و هنوز ابهام‌هایی راجع به بیماری خود دارید، بهتر است قبل از صحبت کردن، دست به کار شوید و جواب‌های سوال خود را بیابید. زیرا این سوال‌ها ممکن است برای پارتنرتان هم پیش بیایید. دریابید که نوعی که به آن مبتلا هستید پر خطر است یا کم خطر.

ابتلا به بعضی انواع ویروس HPV در بیشتر مواقع ممکن است هیچ وقت مشکل خاصی برای شما درست نکند. اما ابتلا به بعضی از انواع آن نیز ممکن است شما را در معرض سرطان و یا زگیل تناسلی(بیماری HPV) قرار دهد. اطلاع داشتن درباره‌ی ویروس، دانستن آن که این ویروس چیست، چه اقداماتی باید انجام دهید و روند پیشرفت بیماری چگونه است می‌تواند به شما و پارتنرتان کمک کند تا از به دوش کشیدن نگرانی‌های بی مورد، خودداری کنید.

2. شما اشتباهی مرتکب نشده‌اید

هرگز وسوسه نشوید که بخاطر بیماری که دارید معذرت خواهی کنید. این روزها بیماری HPV بسیار شایع است و هر کس که فعالیت جنسی دارد احتمال مبتلا شدن به ویروس HPV  یکی از ریسک‌هایی است که ممکن است با آن در طول زندگی خود روبه‌رو شود. و این به آن معنا نیست که شما و پارتنرتان ( و یا پارتنرهای سابق هر دوی شما) کار اشتباهی انجام داده‌اند.

در رابطه‌های جنسی احتمال انتقال ویروس‌ها و باکتر‌یها همیشه وجود دارد. بنابراین این موضوع ، دانستن آن که چه کسی مقصر است و یا چه کسی آورنده و ناقل این ویروس است، را غیر ممکن می‌کند.

3. زمان مناسبی را برای صحبت کردن انتخاب کنید

زمانی که در سوپرمارکت در حال خرید هستید و یا صبح جمعه در حال انجام ورزش صبح گاهی هستید، با درمیان گذاشتن ناگهانی آن چه به آن مبتلا هستید، پارتنر خود را شوک زده نکنید. زیرا در چنین شرایطی امکان نشان دادن واکنش درست را از او می‌گیرید. برای صحبت کردن با او برنامه‌ ریزی کنید و زمانی را انتخاب کنید که باهم در مکانی آرام، تنهایید.

اگر شما نگران جواب‌هایی هستید که باید به سوال‌های پارتنر خود باید بدهید، می‌توانید از او بخواهید که با شما به مطب دکتر بیاید و در حضور دکتر با او مطرح کنید، تا دکتر شما به شما کمک کند تو مشخص کند که در چه موقعیتی قرار دارید و چه اقداماتی باید انجام دهید.

 ولی اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید قبل از مراجعه به دکتر، همراه با شریکتان، ابتدا با او صحبت کنید و اورا در جریان موقیتتان بگذارید، از پارتنرتان بخواهید که زمانی نیز در نظر بگیر که باهم به دکتر بروید، تا دکتر مسئله را برای هر دوی شما روشن‌تر کند.

4. گزینه های خود را کاوش کنید

اگر قبل از این بحث تحقیقات خود را انجام داده اید ، باید کاملاً آماده باشید تا به شریک زندگی خود بگویید که در آینده چه خواهد شد. در اینجا چند سوال در نظر گرفته شده است که درباره آن ها باید باهم حرف بزنید:

آیا هردوی شما به درمان نیاز دارید؟

چگونه متوجه شدید که این بیماری را دارید؟

آیا پارتنر شما نیز برای اطمینان از سلامت خود باید آزمایش دهد؟

چگونه این بیماری می تواند آینده شما را تحت تأثیر قرار دهد؟

5. در رابطه با آینده رابطتان، آنچه قرار است اتفاق بیفتد و آنچه که باید انجام دهید ، با هم صحبت کنید

تشخیص وجود ویروس پاپیلوما ( HPV) در بدنتان نباید نقطه ی پایانی بر رابطه‌شما بگذارد. اگر پارتنر شما عصبانی و یا ناراحت شد ، به خودتان یادآوری کنید که شما کار اشتباهی انجام نداده اید و بی تقصیرید. پارتنر شما ممکن است نیاز به فرصت داشته باشد تا بتواند با وضعیت جدیدی که با آن روبه‌رو شده است کنار بیاید .

با این که بیماری HPV  درمان خاصی ندارد، نشانه‌های آن قابل درمان هستند. به سلامت خود اهمیت دهید و نشانه‌ها و علائم  و مشکلاتی که این ویروس ممکن است برای شما بوجود بیاورد را درمان کنید تا هر دوی شما زندگی سالم و نرمالی داشته باشید.