هر آنچه که باید از رابطه جنسی دهانی (Oral Sex) بدانیم

ابتدا به تعریفی از رابطه جنسی دهانی خواهیم پرداخت:

آمیزش دهانی یا رابطه جنسی دهانی نام گونه‌ای از آمیزش جنسی در انسان، شامل استفاده از دهان، لب‌ها یا زبان برای تحریک اندام جنسی طرف مقابل است.

در واقع این رابطه یکی از مراحل مهم پیش نوازش مرد برای زن یا بالعکس می‌باشد که بر طبق آماری که گزارش داده شده است بیش از ۸۵٪ بزرگسالان فعال جنسی در سنین ۱۸-۴۴ سال”، حداقل یک بار با شریک جنسی خود رابطه جنسی دهانی داشته‌اند.

بنابراین این گونه به نظر می‌رسد که این نوع رابطه بسیار محبوب بوده و به طور گسترده‌ای به عنوان بخشی طبیعی و لذت بخش از یک رابطه جنسی بین زوجین شناخته می‌شود.

با این حال بسیاری از مردم نگران عوارض رابطه دهانی هستند و این سوال برای آن‌ها مطرح است که آیا این مدل از رابطه جنسی می‌تواند به انتقال عفونت و بیماری‌های عفونی و به خصوص ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)  در ناحیه گلو منجر شود یا نه؟؟

لازم به توضیح است که رابطه اورال سکس می‌تواند جنبه‌های مختلفی را در برگیرد:

  • گاهی اوقات ایجاد رابطه دهانی به تحریک دهانی نواحی تناسلی بانوان شامل؛ واژن و یا کلیتوریس با لب و زبان شریک تعبیر می‌شود.
  • این رابطه می‌تواند به شکل تحریک آلت تناسلی مرد توسط شریک جنسی با به کار گیری دهان و معمولا به شکل لیسیدن یا مکیدن باشد.
  • هم چنین مکیدن یا لیسیدن نوک سینه‌ها نیز نوع دیگری از رابطه دهانی محسوب می‌شود که البته این نوع از رابطه دهانی تقریبا هیچ عارضه‌ای به استثنای موارد نادر ابتلا به سیفلیس ندارد.
  • رابطه دهانی-مقعدی نیز نوع دیگری از رابطه دهانی می‌باشد که شامل تحریک عصبی ناحیه مقعد به وسیله زبان می‌باشد. از آنجا که ناحیه مقعد ناحیه تمیزی نیست، شکی نیست که این نوع از رابطه به انتقال میکروب‌ها به دهان منتهی می‌شود.

حال به پاسخ سوال مطرح شده در ابتدای مقاله میپردازیم:

آیا اورال سکس یا این لیسیدن ناحیه تناسلی باعث انتقال بیماری های عفونی مثل زگیل تناسلی به لب ها یا زبان و یا مخاط طرف مقابل می شود یا نه؟


باید گفت: جواب مثبت است یعنی اینکه شرط انتقال این نوع بیماری‌ها مثل زگیل تناسلی، تماس مخاطی است  به بيان ديگر از تماس پوست به پوست عمدتاً منتقل نمی‌شود ولی تماس بين پوست ناحیه آلوده و مخاط  طرف مقابل  باعث انتشار می‌شود و مکانیسم انتقال زگیل در تماس جنسی معمولی نيز همین است.

یعنی تا زمانی دخول صورت نگيرد و پوست ناحيه آلوده به مخاط برخورد نكند، زگیل منتقل نمی‌شود و از اين رو توصیه کلینیک تخصصی درمان HPV سى زم این است که روابط جنسی با فردی که نمی شناسید و نمی دانید که آلوده هست یا نيست برقرار نکنید و  اگر تماس جنسی دهانی داشته باشید مطمئن باشید که شما هم درگیر خواهید شد یعنی دهان، لب و در نهایت حنجره تان ممکن است درگیر شوند. امروزه اثبات شده است كه یکی از علت سرطان خنجره، سرطان لب و سرطان زبان، ممکن است آلوده شدن به همین ویروس زگیل تناسلی پرخطر از طریق تماس جنسی دهانی باشد.

نکات مهم برای رابطه جنسی دهانی ایمن:

در هنگام برقرارى رابطه جنسى بايد توجه داشت كه چنانچه  پارتنر جنسی شما قبلاً شریک‌های جنسی متعدد داشته است و یا او را چنانچه بايد و شايد نمی شناسید،  مطلقاً با وى رابطه جنسى دهانى برقرار نكنيد و اگر هرگونه زائده‌ی برجسته‌ی گوشتی در لب و در زبان و در داخل حفره‌های دهانتون مشاهده کردید حتماً به متخصصین ما در کلینیک تخصصی سی‌زم مراجعه کنید.

  • استفاده از روش های پیشگیری مانند پوشیدن کاندوم بهترین راه برای ایمن کردن رابطه جنسی دهانی است. افرادی که از ترشحات بدن خوششان نمی آید،  رابطه جنسی دهانی با کاندوم های طعم دار را ترجیح میدهند.
  • وقتی مردی که مبتلا به بیماریهای مقاربتی است، طی رابطه جنسی دهانی دچار انزال شود، اگر مایع خارج شده در کناره‌های دهان یا چشم‌های شریک جنسی او ریخته شود، احتمال انتقال آن را شدیداً افزایش می‌دهد.
  • در صورتی که شریک جنسی شما در ناحیه تناسلی داری زخم است یا شما در قسمت دهان، لب‌ها و گلو زخمی دارید، از رابطه جنسی دهانی اجتناب کنید؛ زیرا در صورت وجود زخم، امکان انتقال بیماری‌ها از این طریق چندین برابر می‌شود.
  • از مسواک زدن قبل از رابطه جنسی دهانی اجتناب کنید؛ زیرا مسواک زدن ممکن است التهاب لثه‌ها را در پی داشته باشد و زخم‌های کوچکی در کنار دندان‌ها و درون دهان ایجاد کند که سبب افزایش امکان ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله سرطان می‌شود.
  • در صورتی که هر یک از علایم مربوط به بیماری‌های جنسی مانند تب، خارش و سوزش ناحیه تناسلی، بروز درد در هنگام نزدیکی و دفع ادرار، ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی و… را مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا در صورت ابتلا به بیماری‌های مقاربتی تحت درمان قرار بگیرید.
  • انجام آزمایش‌های دوره‌ای برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و سرطان بسیار مهم است. در آزمایش‌های دوره‌ای اگر به بیماری مانند سفلیس مبتلا شده باشید و علایمی برای آن وجود نشده باشد، پزشک مراحل درمان را برایتان آغاز خواهد کرد و بیماری حاد نمی‌شود.

در صورت داشتن سوال یا مشاوره از طریق راه های ارتباطی با کلینیک تخصصی درمان HPV سی زم در ارتباط باشید:

021-22008517

09053621680