ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  یکی از شایع ترین عفونت های مقاربتی (STIs) است که اگر به درستی بهداشت فردی رعایت نشود، قابل انتقال است. ویروس HPV می تواند باعث زگیل تناسلی و سرطان های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی، واژن و فرج شود. واکسن های HPV از عفونت ناشی از انواع خاصی از این ویروس محافظت می کنند، با این حال، بیماران  پس از بروز عفونت ممکن است  از شر آن خلاص نشوند.

زگیل تناسلی اغلب بر اساس ظاهر تشخیص داده می شود ولی گاهی اوقات ممکن است بیوپسی لازم باشد.

 

یکی از آزمایشات تشخیص زگیل تناسلی، تست پاپ‌اسمیر است

برای زنان، انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اهمیت دارد که می تواند به تشخیص تغییرات واژن و دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی یا علائم اولیه سرطان دهانه رحم کمک کند. در طی آزمایش پاپ، پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن و دیدن مسیر بین واژن و رحم (دهانه رحم) استفاده می کند. سپس از یک ابزار دسته بلند برای جمع آوری نمونه کوچکی از سلول ها از دهانه رحم استفاده می کند. سلول ها با میکروسکوپ از نظر ناهنجاری بررسی می شوند

 

دومین آزمایش برای تشخص زگیل تناسلی، تست HPV است

تنها چند نوع HPV تناسلی با سرطان دهانه رحم مرتبط است. نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم که در طی تست پاپ گرفته شده است، می‌تواند برای این گونه‌های سرطان‌زای HPV آزمایش شود. این آزمایش عموماً برای زنان 30 ساله و بالاتر اختصاص دارد. این برای زنان جوان تر مفید نیست زیرا برای آنها HPV معمولاً بدون درمان از بین می رود

 

رفتار زگیل‌ها بسیار مهم است

اگر زگیل های شما باعث ناراحتی نمی شوند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اما اگر خارش، سوزش و درد دارید، یا اگر نگران گسترش عفونت هستید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا با دارو یا جراحی شیوع بیماری را برطرف کنید. با این حال، زگیل ها اغلب پس از درمان برمی گردند. هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد.

 

چه داروهایی برای زگیل تناسلی مناسب است؟

درمان‌های زگیل تناسلی که می‌توانند مستقیماً روی پوست شما اعمال شوند عبارتند از:

  • ایمیکیمود (Aldara، Zyclara)

به نظر می رسد این کرم توانایی سیستم ایمنی شما را برای مبارزه با زگیل تناسلی تقویت می کند. تا زمانی که کرم روی پوست شما قرار دارد از تماس جنسی خودداری کنید. ممکن است کاندوم ها و دیافراگم ها را ضعیف کند و پوست همسرتان را تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، بدن درد یا درد، سرفه، بثورات و خستگی باشد.

  • پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox)

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. پزشک شما این راه حل را اعمال می کند. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است، اما می توانید آن را در خانه استفاده کنید. هرگز از پودوفیلوکس به صورت داخلی استفاده نکنید. علاوه بر این، استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. عوارض جانبی می تواند شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد.تری کلرواستیک اسید این درمان شیمیایی زگیل تناسلی را می سوزاند و می تواند برای زگیل های داخلی استفاده شود. عوارض جانبی می تواند شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

  • کرم Sinecatechins (Veregen)

این کرم برای درمان زگیل تناسلی خارجی و زگیل در داخل یا اطراف کانال مقعد استفاده می شود. عوارض جانبی مانند قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد اغلب خفیف هستند. سعی کنیدزگیل تناسلی را با داروهای رفع زگیل بدون نسخه درمان نکنید. او برای رفع زگیل های تناسلی با پزشک متخصص مشورت کنید.

عمل جراحي ممکن است برای برداشتن زگیل‌های بزرگتر، زگیل‌هایی که به داروها پاسخ نمی‌دهند یا اگر باردار هستید، زگیل‌هایی که کودک شما در حین زایمان در معرض آنها قرار می‌گیرد، نیاز به جراحی داشته باشید. گزینه های جراحی عبارتند از:

  • انجماد با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)

یخ زدن با ایجاد تاول در اطراف زگیل شما عمل می کند. همانطور که پوست شما بهبود می یابد، ضایعات از بین می روند و اجازه می دهند پوست جدید ظاهر شود. ممکن است لازم باشد درمان را تکرار کنید. عوارض جانبی اصلی شامل درد و تورم است.

  • الکتروکوتر

در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می شود. ممکن است بعد از عمل کمی درد و تورم داشته باشید.

  • برداشتن جراحی

پزشک شما ممکن است از ابزارهای خاصی برای قطع زگیل استفاده کند. برای این درمان به بیهوشی موضعی یا عمومی نیاز دارید و ممکن است پس از آن درد داشته باشید.

  • درمان های لیزری

این روش، که از یک پرتو شدید نور استفاده می‌کند، می‌تواند گران باشد و معمولاً برای زگیل‌های وسیع و سخت در نظر گرفته می‌شود. عوارض جانبی می تواند شامل زخم و درد باشد.

 

کرایوتراپی، درمانی مناسب برای زگیل تناسلی

کرایوتراپی زگیل تناسلی را با انجماد با نیتروژن مایع از بین می برد. پزشک نیتروژن مایع را روی زگیل ها و اطراف آن اعمال می کند. ابتدا بافت با نیتروژن مایع منجمد می شود. سپس، بافت اجازه آب شدن داده می شود. در صورت نیاز، بافت دوباره منجمد می شود. زمان استفاده بسته به پزشک که از نیتروژن مایع استفاده می کند و اندازه زگیل ها متفاوت است. اندازه و ضخامت زگیل ها تعداد و طول دوره های انجماد/ذوب را تعیین می کند. ممکن است تا سه درمان مورد نیاز باشد. ممکن است در طول درمان احساس سوزش خفیف تا متوسط ​​داشته باشید. زگیل تناسلی در مجرای ادرار یا مقعد معمولاً به بیشترین درمان نیاز دارد زیرا ممکن است زگیل در داخل دهانه باشد. کرایوتراپی معمولاً در مطب یا کلینیک پزشک شما انجام می شود. برای دیدن بهتر بافت غیر طبیعی ممکن است از ابزار بزرگنمایی استفاده شود.

بعد از درمان چه انتظاری داریم؟

زمان بهبودی بستگی به محل و تعداد زگیل های برداشته شده دارد. بهبودی معمولا در 1 تا 3 هفته اتفاق می افتد. پس از درمان، موارد زیر ممکن است رخ دهد: · ممکن است تحریک، درد یا درد خفیف رخ دهد.·   ممکن است تورم داشته باشید.· ممکن است بافت مرده شما ریخته شود·  ممکن است زخم یا تاول ایجاد شود.  برای مردان و زنانی که برای زگیل تناسلی خارجی کرایوتراپی انجام داده اند، برای هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید: · تب·  ادامه خونریزی·  ترشحات بدبو یا زرد رنگ که ممکن است نشان دهنده عفونت باشد· درد مداوم تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد از رابطه جنسی خودداری کنید.

علائم بعد از درمان زگیل برای زنان:

پس از درمان زگیل واژن یا دهانه رحم به موارد زیر توجه کنید: · ترشحات آبکی واژن ممکن است برای حدود 1 تا 3 هفته رخ دهد.·  به جای تامپون به مدت 2 تا 3 هفته باید از نوار بهداشتی استفاده کرد.· تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان، معمولاً در عرض 1 تا 3 هفته، از آمیزش جنسی یا دوش خودداری کنید.

علائم بعد از درمان زگیل برای مردان:

مردانی که برای زگیل تناسلی روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مجرای ادراری تحت درمان قرار می‌گیرند باید تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد از رابطه جنسی خودداری کنند. این معمولاً 1 تا 3 هفته است که بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد.چرا انجام می شود کرایوتراپی ممکن است زمانی انجام شود که زگیل تناسلی قابل مشاهده باشد، در ناحیه کوچکی رشد کند (به خصوص نزدیک مقعد) و آزار دهنده باشد. کرایوتراپی معمولاً زمانی که زگیل تناسلی گسترده است استفاده نمی شود.

تاثیر کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی:

کارشناسان موافقند که کرایوتراپی می تواند برای از بین بردن زگیل تناسلی مفید باشد. برداشتن زگیل تناسلی عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند. ویروس ممکن است پس از برداشتن زگیل در بدن در حالت غیرفعال باقی بماند.

عوارض کرایوتراپی:

بعد از کرایوتراپی عوارض کمی وجود دارد. تعداد و شدت عوارض جانبی به تعداد چرخه‌های انجماد/ذوب مورد استفاده در کرایوتراپی و میزان بزرگی ناحیه تحت درمان بستگی دارد. کرایوتراپی برای زگیل تناسلی خارجی را می توان با خیال راحت در دوران بارداری استفاده کرد. درمان زگیل تناسلی عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. ویروس ممکن است پس از برداشتن زگیل در بدن در حالت غیرفعال باقی بماند. فردی که برای زگیل تناسلی تحت درمان قرار می گیرد ممکن است همچنان بتواند عفونت را گسترش دهد. کاندوم های لاتکس ممکن است به کاهش خطر عفونت HPV کمک کنند، اما از کل ناحیه تناسلی در برابر تماس پوست به پوست محافظت نمی کنند. فواید و اثربخشی هر نوع درمان باید با عوارض جانبی و هزینه آن مقایسه شود. این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.