پرسش های متداول درباره HPV

آیا اگر مبتلا به HPV شدید، می‌توانید از دست آن خلاص شوید؟

در حال حاضر برای عفونت‌های HPV موجود، معالجه قطعی وجود ندارد، ولی در بسیاری از مبتلایان، سیستم ایمنی بدن، این عفونت را از بین می‌برد. بااین‌حال، برای معالجه علائم و تظاهرات بیرونی این ویروس ازجمله زگیل‌های ناحیه تناسلی، مقعد، دهان و زگیل‌های سایر نقاط بدن، راهکارهای درمانی‌ای موجود است که از آن‌جمله می‌توان به تکنیک کرایوتراپی به‌عنوان جدیدترین و بی‌خطرترین تکنیک درمان زگیل‌های ناشی از HPV اشاره کرد.

شما همچنین می‌توانید از واکسن HPV استفاده کنید و خود را در برابر عفونت‌های جدید HPV که تابه‌حال به آن‌ها مبتلا نشده‌اید و از انواع (تایپ‌های) پرخطر (high-risk) این ویروس که می‌توانند منجر به زگیل‌های تناسلی و یا سرطان‌های ناحیه تناسلی و دهان و مقعد بشوند،  مصون و ایمن کنید.

نشانه‌های ابتلا به HPV در زنان و مردان چیستند؟

نشانه‌های معمول برخی انواع  HPV بروز زگیل‌ها به‌ویژه زگیل‌های ناحیه تناسلی هستند. این زگیل‌ها ممکن است به‌صورت یک برآمدگی کوچک، دسته‌ای خوشه‌ای شکل از برآمدگی‌ها و یا توده‌های پیش‌رونده میله‌ای شکل، بروز پیدا کنند.

 این زگیل‌ها در زنان معمولاً ناحیه فرج و یا دهانه رحم را درگیر می‌کنند و در مردان در ناحیه آلت تناسلی و یا بیضه‌ها ظاهر می‌شوند. زگیل‌های تناسلی همچنین ممکن است در اطراف مقعد و در کشاله ران نیز دیده شوند.

آیا HPV فقط از راه تماس جنسی منتقل می‌شود؟

ویروس پاپیلوما معمولاً از راه سکس واژنی و یا مقعدی گسترش می‌یابد. این ویروس حتی در شرایطی که فرد آلوده هیچ نشانه و علامتی نظیر زگیل تناسلی نیز نداشته باشد و صرفاً ناقل این ویروس باشد نیز منتقل می‌گردد.

هر انسانی که از نظر جنسی فعال است، می‌تواند به HPV مبتلا گردد، حتی اگر تنها با یک نفر ارتباط جنسی داشته باشد.

علائم ابتلا به HPV ممکن است سالها پس از تماس جنسی با فرد آلوده بروز پیدا کنند.

چه مدت بعد از آلوده شدن به ویروس، علائم HPV در بدن بروز پیدا کنند؟

بیشتر افراد آلوده به ویروس HPV، هیچ نشانه و علامتی از این عفوت ندارند. زگیل‌ها معمولاً 1 تا 3 ماه بعد از آلوده‌شدن به ویروس ظاهر می‌شوند اما گاهی ممکن است بیش از این هم طول بکشد.

آیا HPV برای زنان خطرناک است؟

بیشتر عفونت‌های HPV تناسلی اصلاً مضر و آسیب‌زننده نبوده و خود به خود رفع می‌شوند اما برخی انواع HPV ممکن است منجر به زگیل‌های تناسلی و یا برخی سرطان‌های خاص شوند. به این نوع عفونت‌ها، high-risk HPV یا HPV با ریسک بالا می‌گویند.

سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان مرتبط با HPV است اما HPV همچنین می‌تواند باعث سرطان فرج، مهبل (واژن)، آلت تناسلی مردان، مقعد، دهان و حلق گردد.

اگر HPV درمان نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

زگیل‌های تناسلی اگر مورد درمان قرار نگیرند، ممکن است موجب ایجاد تغییراتی در مسیر طبیعی جریان ادرار در مردان (در صورتی‌که زگیل‌ها در مجاری ادرار ایجاد شده باشند)، خونریزی از مجرای ادرار، واژن یا قعد و یا ترشحات واژینال بشوند.

انواع high-risk ویروس HPV نیز می‌توانند منجر به  سرطان‌های دهانه رحم در زنان شوند.

مثبت شدن نتیجه آزمایش HPV در زنان به چه معناست؟

نتیجه آزمایش HPV شما به‌صورت مثبت یا منفی اعلام خواهد شد.

یک آزمایش  HPV مثبت به این معناست که شما گونه‌ای از HPV با ریسک بالا دارید که به سرطان دهانه رحم مرتبط است. این بدان معنی نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید، اما نشانه‌ای هشدار دهنده است مبنی بر اینکه ممکن است در آینده دچار سرطان دهانه رحم شوید.

آیا یک زن می‌تواند HPV را به یک مرد منتقل کند؟

بدن زنان عموماً می‌تواند در عرض دو سال یا کمتر از دو سال ویروس HPV را از بین ببرد.

انواعی از HPV که با سرطان‌های دهانه رحم مرتبط هستند، معمولاً برای مردان دگرجنس‌گرایی که با زن آلوده به HPV ارتباط جنسی دارند، خطری ایجاد نمی‌کند. پس اگر پارتنر شما HPV دارد، لزوماً به این معنا نیست که اخیراً با شخص دیگری سکس داشته است.

چگونه از ویروس HPV خلاص شویم؟

درمانی برای ویروس HPV وجود ندارد، اما راهکارهایی وجود دارد که به بدن شما کمک می‌کند تا این ویروس را از بین ببرد و ریسک ماندگار شدن ویروس در بدن شما و تبدیل آن به سرطان را از بین ببرد.

اولین نکته:

اجتناب از مصرف دخانیات و اگر سیگاری هستید، ترک سیگار.

دومین نکته:

اجتناب از مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی.

آیا HPV مرگبار است؟

HPV شایع‌ترین بیماری مقاربتی در آمریکاست و بعد از HIV (ایدز)، کشنده‌ترین بیماری نیز هست. با این‌حال در 10 سال اخیر واکسن HPV به بازار معرفی شده است و خوشبختانه این واکسن می‌تواند از عفونت HPV و متعاقب آن از سرطان‌های مرگباری که به واسطه HPV ایجاد می‌شوند، جلوگیری کند.

ویروس HPV چه مدت در بدن می‌ماند و ابتلا به آن چقدر طول می‌کشد؟

این ویروس می‌تواند برای هفته‌ها، سال‌ها و یا حتی تا طول عمر در بدن بماند چراکه هیچ نشانه‌ای مبنی بر ابتلای به آن وجود ندارد مگراینکه عفونت HPV پس از یک دوره نهفته چند ماهه و یا حتی چند ساله، منجر به زگیل‌ها، زخم‌ها  و یا ناهنجاری‌های مرتبط با گردن رحم شود.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، اغلب افرادی که آلوده به ویروس زگیل تناسلی هستند، هرگز توجه آن نمی‌شوند.

چند درصد از افراد آلوده به HPV، مبتلا به سرطان می‌شوند؟

HPV های با ریسک بالا (high-risk HPV) می‌توانند منجر به انواع مختلفی از سرطان بشوند:

سرطان‌های دهانه رحم: تقریباً تمام انواع سرطان‌های دهانه رحم در اثر HPV ایجاد می‌شوند و دو نوع از انواع HPV یعنی تایپ‌های 16 و 18، به تنهایی مسئول حدود 70% از سرطان‌های دهانه رحم هستند.

سرطان‌های مقعد: تقریباً 95% از سرطان‌های مقعد در اثر HPV ایجاد می‌شوند. اغلب آن‌ها توسط HPV از تایپ 16 ایجاد می‌شوند.