تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی چیست؟

تمام زگیل ها اعم از زگیل معمولی و زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسان ایجاد می شوند. تفاوت زگیل معمولی با زگیل تناسلی در نوع ویروس پاپیومایی هست که باعث ایجاد زگیل می شود. بیش از 100 نوع شناخته شده از ویروس پاپیلومای انسان وجود دارد. این ویروس دارای تیپ‌های مختلفی است و هر تیپ رفتار جداگانه ای را از خود نشان می‌دهد. برخی از تیپ‌های این ویروس فقط باعث ایجاد زگیل‌های معمولی بر روی دست و کف پا و سایر نقاط بدن می‌شوند و معمولاً پس از گذشت ۱۸ الی ۲۴ ماه بدون درمان پزشکی ناپدید شده و از بین بروند. اما زگیل‌های تناسلی گونه‌هایی از ویروس HPV هستند که بر روی ناحیهٔ تناسلی و مقعد رشد می‌نمایند و در صورتی که شخص ارتباط جنسی دهانی با فرد آلوده به ویروس داشته باشد امکان رشد این عفونت در دهان، لب‌ها، زبان و گلو وجود دارد. همچنین زگیل تناسلی می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌ها و بیماری‌های مهلکی مانند انواع سرطان از جمله سرطان دهانهٔ رحم و واژن در زنان شود در صورتی که زگیل‌های معمولی چنین خطری در برندارند. برای تشخیص نوع زگیل ابتلا لازم است خصوصیات هردو را بررسی کنیم و تفاوت زگیل ها را باهم بشناسیم.

خصوصیات زگیل های معمولی

1-  زگیل های معمولی، بافت هایی نرم و فیبروماس هستند، گاهی اوقات نیز به شکل ضایعاتی کوچک و قرمز رنگ در می آیند. وقتی که آن ها را فشار دهید، نرمی را احساس می کنید و خیلی راحت خم می شوند.

2-  با این که اکثر زگیل های معمولی کوچک هستند، برخی نیز ممکن است به اندازه یک پاک کن بزرگ شوند. برخی افراد ممکن است زگیل های معمولی به اندازه یک حبه انگور یا حتی انجیر را در بدن خود داشته باشند.

 3- زگیل های معمولی خیلی سریع شکل می گیرند، اما به ندرت پیش می آید که پس از مراحل اولیه رشد خود بخواهند به بزرگتر شدن ادامه دهند. به عبارتی دیگر، آن ها در طول زمان تغییر زیادی نخواهند داشت.

 4- این امکان وجود دارد که یک زگیل های معمولی در طول زمان از رنگ قرمز به قهوه ای روشن و یا قهوه ای تیره تغییر رنگ دهد. این تغییر رنگ عادی بوده و دلیلی برای نگرانی فرد وجود ندارد.

 5- زگیل های معمولی بسیار رایج هستند. آن ها معمولا بر روی گردن، زیر بغل و یا نواحی جمع شونده دیگری نظیر ناحیه تناسلی پدیدار می شوند. همچنین احتمال شکل گیری آن ها در ناحیه کشاله ران شما نیز وجود دارد.

6- زگیل های معمولی ناحیه واژن آنچنان شایع نیستند. دلیل آن نیز حالت مرطوب بودن همیشگی ناحیه واژن در خانم ها است. اکثر زگیل های معمولی در اثر اصطحکاک ایجاد می شوند و حالت مرطوب بودن پوست در این ناحیه اجازه چنین چیزی را نمی دهد. با این حال زگیل های معمولی ممکن است در ناحیه پا یا لگن فرد شکل گیرند.

خصوصیات زگیل های تناسلی

1- زگیل های تناسلی تخت بوده و تا حدی از سطح پوست بدن رشد می کنند و بالا می آیند. زگیل های تناسلی می توانند در ناحیه لگن، واژن، مادگی، آلت تناسلی یا مقعد شکل گیرند. زگیل های تناسلی ممکن است قرمز رنگ بوده و یا یک متغیررنگی نزدیک به رنگ پوست شما باشند. همچنین امکان دارد صورتی یا قهوه ای باشند. اگر زگیل در قسمت مقعد مشاهده شود اصلاحا به آن زگیل مقعدی می گویند.

2- احتمال تغییر رنگ زگیل های تناسلی با گذر زمان وجود دارد. زگیل های تناسلی ممکن است از بین رفته یا غیب شوند و در ناحیه دیگری دوباره پدیدار شوند. وقتی که زگیل ها ناپدید می شوند، رنگ آن ناحیه از پوست نیز به حالت قبلی بر می گردد.

سطح روی زگیل های تناسلی ممکن است در حین دست زدن به آن، برآمده و یا سخت باشد. معمولا گفته می شود که ظاهر زگیل های تناسلی مشابه گل کلم است.

3- زگیل های تناسلی ممکن است به شکل برآمدگی های تکی باشند و یا در گروه های جمعی کوچک پدیدار شوند.

نحوه درمان

گزینه های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد با این حال ، حتی در صورت درمان ، زگیل های تناسلی به طور مکرر مجددا عود می کنند و برای خلاص شدن از شر آنها ممکن است به بیش از یک نوع درمان نیاز داشته باشید. گفته می شود ، بعضی از انواع زگیل های تناسلی لزوماً نیازی به درمان ندارند ، بنابراین از پزشک خود بپرسید که در مورد خاص شما چه چیزی بهتر است.

روش های درمان زگیل تناسلی شامل موارد زیر است:

1-استفاده از داروهایی که که توسط پزشک تجویز می شود (غالباً هفته ای یکبار) شامل پودوفیلین ، اسید تری کلرواستیک و اسید بی کلرواستیک است.
2- کرایوتراپی (انجماد)
3- برق (سوزاندن زگیل)
4- درمان با لیزر
5- درمان جراحی

نوع درمانی که توصیه می شود بستگی به اندازه زگیل ها ، تعداد آنها و مکان قرارگیری آنها دارد. بعضی از روش های درمانی برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

در این مقاله تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی را باهم بررسی کردیم. اما برای تشخیص درست بیماری لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید. در کلینیک پوست سی زم، با استفاده از روش کرایوتراپی زگیل ها و ضایعات از بین برده می شوند و جهت جلوگیری از برگشت مجدد زگیل ها از ازن تراپی استفاده میشود. این درمان ترکیبی کرایوتراپی و ازن تراپی بهترین نتایج درمانی را برای مراجعین عزیز ما در پی داشته است.