آیا ویروس کرونا از طریق روابط جنسی منتقل می شود؟

آیا ویروس کرونا راحت‌تر به بیماران مبتلا به اچ پی وی یا ایدز منتقل می‌شود؟

بسیاری از این دست پرسش ها در ارتباط با مسائل جنسی و ارتباط آنها با ویروس کرونا وجود دارد که ممکن است به دلیل خجالت از مطرح کردن آنها خودداری کنیم. این مقاله براساس مصاحبه ای که دکتر الکس جورج پزشک اورژانس و الیکس فاکس خبرنگار مسائل جنسی و مجری شبکه یک رادیو بی‌بی‌سی و پادکست “مان مدرن” با بی بی سی فارسی انجام داده اند آماده شده است.

آیا می توان در زمان شیوع کرونا روابط جنسی داشت؟

دکتر الکس جورج: اگر با کسی رابطه دارید و با او زندگی می‌کنید، قاعدتاٌ نباید این شرایط تفاوتی ایجاد کند. اما اگر یکی از شما علائم کرونا را دارد باید فاصله را رعایت کنید و از یکدیگر دوری کنید، حتی در خانه خودتان. در شرایط ایده‌آل، بهتر است که همه فاصله دو متری را رعایت کنند حتی در خانه خودشان، اما واقعیت این است که همیشه ممکن نیست.

الیکس فاکس: مساله مهم دیگر این است که ممکن است شما علائم خفیفی از کرونا را داشته باشید، و این امکان وجود دارد که ویروس کرونا برای شریکتان خطرناک باشد. لذا حتی اگر علائمتان بسیار خفیف است سعی کنید از شریکتان فاصله بگیرید.

آیا در زمان شیوع کرونا امکان برقراری رابطه جنسی با افراد جدید وجود دارد؟

دکتر جورج: راستش توصیه من این است که در شرایط فعلی بی‌خیال روابط جنسی جدید شوید، چرا که ممکن است ویروس کرونا را منتقل کنید.

خانم فاکس: مساله مهم دیگر این است که بعضی‌ها ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند اما هیچ علامت خاصی از خود بروز ندهند. برای همین حتی اگر هیچ مشکلی هم نداشته باشید، ممکن است بیماری را به شخص دیگری منتقل کنید و او هم به خاطر تماس نزدیک با دیگران بیماری را به آن‌ها منتقل کند.

آیا ویروس کرونا راحتتر به بیماران مبتلا به ایدز و زگیل تناسلی (HPV) منتقل می‌شود؟

درصورتیکه سیستم ایمنی بدن شما ضعیف نیست پس در زمینه ابتلا به ویروس کرونا همانند دیگران هستید و بیماری زگیل تناسلی یا ایدز تاثیری در خطر ابتلا شما به کرونا نخواهد داشت اما اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است به خصوص در بیماران مبتلا به ایدز حتما باید نکات ایمنی را رعایت کرده و احتیاط بیشتری داشته باشید. توصیه خانم فاکس برای مبتلایان به ایدز اینست: دکتر مایکل بردی، عضو خیریه ایدز ترنس هیگینز، توصیه‌های بسیار خوبی در این باره کرده است. اگر برای کنترل اچ‌ آی‌ وی دارو مصرف می‌کنید، و تعداد گلبول‌های سفید خونتان نیز خوب است و میزان ویروس اچ‌ آی‌ وی (HIV)موجود در خونتان نیز کم است، شما جزو کسانی نیستند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. لذا در این زمنیه فرق خاصی با دیگران ندارید. مبتلایان به اچ‌ آی‌ وی باید مثل همیشه داروهای خود را مصرف کنند و مثل بقیه افراد قواعد مربوط به قرنطینه و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

اخیرا با فرد جدید آشنا شدم و او را بوسیدم. علائم بیماری حالا در این شخص بروز کرده است. چه کار باید بکنم؟

دکتر جورج: اگر کسی را بوسیده‌اید یا با کسی تماس داشته‌اید و فکر می‌کنید که حالا علائم بیماری کرونا در آن‌ها دیده می‌شود، قطعا باید خود را قرنطینه کنید. مراقب سلامت خود باشید. اگر علائم کووید-۱۹ در شما نیز بروز کرد، بیش از پیش مواظب باشید و اگر حالتان خیلی بد شد خود را به مراکز درمانی معرفی کنید.

خانم فاکس: ما باید نسبت به خودمان و شریکمان احساس مسئولیت کنیم. اگر علائم بیماری کرونا را دارید و اخیرا نیز کسی را بوسیده‌اید، باید حتما او را در جریان بگذارید. و اگر کسی را بوسیده‌اید که علائم دارد و خودتان هیچ علائمی ندارید، باز هم باید خود را قرنطینه کنید.

در زمان شیوع بیماری کرونا درصورتیکه رابطه جنسی با شریکتان دارید حتما از کاندوم استفاده کنید. ویروس کووید-۱۹ از راه بزاق دهان منتقل می شود و در یک رابطه جنسی به دلیل ارتباط نزدیک شرکای جنسی احتمال انتقال آن بسیار زیاد است پس بهتر است از نو به معیارهای یک رابطه جنسی خوب و مؤلفه‌های یک تعامل جذاب و لذت‌بخش فکر کنید.