لیزر موهای زائد

بشر تاکنون روش های زیادی برای رفع موهای زائد ابداع کرده است، برخی روش ها موقتی و قدیمی هستند عبارتند از : اپیلاسیون، کرم ها و پودرهای موبر، بند انداختن و همچنین استفاده از موچین و تیغ اصلاح، محلول های شیمیایی و موکن های خانگی . اما استفاده از روش های مذکور باعث رشد مجدد موهای زائد شده و هر کدام از این روش ها می تواند عوارض و حساسیت هایی را ایجاد کند.

امروزه لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است. در این روش موهای ناخواسته و زائد قسمتهای مختلف بدن بوسیله پالس های نور لیزر که فولیکول مو را تخریب می کند، برداشته می شود.

در این مقاله به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

مکانیسم عمل لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است که در سال های اخیر تقاضا براى لیزر موهای زائد از این جهت که روشهای عمومی رفع موهای زائد بدن شامل شیو کردن ، استفاده از کرم ها و پودرهای موبر ، انواع اپیلاسیون ، بند انداختن باعث جوش ها و موهای زیرپوستی و یا لک هایی روی پوست می شوند افزايش زیادی داشته است.
لیزر جز روش های کم خطر و غیرتهاجمی به شمار می آید که اثرگذاری بسیار بالایی دارد. رفع موهای زائد با لیزر بدون کمترین صدمه‌ای به پوست؛ بر آسیب فولیکول‌های مو مبتنی است.

نور لیزر هر چیزی که تیره ‌رنگ باشد را حرارت داده و می‌سوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره ‌رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. هرکدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه‌ی رشد و استراحت هستند. در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها در فاز رشد هستند.
اگر هنگام لیزر موهای زائد ، فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوخته می‌شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین می‌روند.

چه افراد مناسب لیزر موهای زائد هستند؟

در لیزر، رنگ پوست و موی فرد و محل لیزر بسیار مهم است بنابراین هرچقدر رنگ موها تیره‌ تر و پوست روشن تر باشد لیزر بر آن تاثیر بیشتری خواهد داشت.

چه افرادی مناسب لیزر موهای زائد نیستند؟

. افرادی که برنزه کرده و آفتاب گرفته اند
. زنانی که باردار یا در دوران شیردهی می باشند
. افرادی که تب خال فعال دارند
. افرادی که موهای کرکی و روشنی دارند و یا پوستشان تیره است
.افرادی که سابقه کلوئید یا گوشت اضافه داشته باشند
. افرادی که مبتلا به بیماری لوپوس یا حساس به نورمی باشند
.افرادی که تتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر داشته باشند
.افرادی که سابقه زخم عفونی فعال داشته باشند
.افرادی که اختلالات هورمونی دارند
. افرادی که داروهایی مانند کورتون ها، ماینوکسیدیل، ایزوترتینویین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای هورمونی و داروهایی حاوی طلا برای بیماری روماتیسم مصرف می کنند.

عوارض لیزر موهای زائد بدن چیست؟

عوارضی همچون ورم، قرمزی پوست و درد که معمولا شبیه به احساس آفتاب سوختگی است، بسیار رایج است و پس از یک تا دو روز رفع می شوند. همچنین در صورتی که شما درمان خود را نزد فردی با تجربه و آموزش دیده و با دستگاهی که برای پوست شما مناسب است انجام دهید، بروز عوارض بسیار نادر است.

مزایای لیزر موهای زائد چیست؟

. در مدت زمان کوتاهی حجم بسیاری از موهای زائد را از بین می برد.
. این درمان توسط FAD برای کاهش موهای زائد به صورت دائمی تایید شده است.
. جلسات درمانی با لیزر بسیار کوتاه است و بسیار سریع انجام می گیرد.
.لیزر بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بوده و درد و ناراحتی کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.
.موجب رشد موهای زیرپوستی نمی شود و به پوست آسیب وارد نمی کند.
. در فاصله ی زمانی کمی این نتایج قابل مشاهده است.

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد چقدر هست؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است اما بطور کلی تعداد جلسات لیزر کردن موهای زائد 6 الی 8 جلسه است، البته گاهی با توجه به عوامل مختلف لازم است که این روال بیشتر طول بکشد.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد چقدر است؟

از آنجا که لیزر موهای زائد باید در زمانی که مو در مرحله رشد فعال است انجام شود، معمولاً جلسات درمان با فاصله زمانی از یکدیگر انجام می¬شوند. گاهی اوقات جلسات اولیه ۴ هفته و جلسات بعدی ۶ هفته با هم فاصله دارند.

لیزر موهای زائد در مردان چگونه است؟

در برخی مردان رشد موهای زائد آزار دهنده است. با توجه به فواید لیزر موهای زائد آقایان، دلیلی وجود ندارد که مردان از همتایان زن خود عقب تر باشند.
یکی از دلایل اصلی حذف موهای زائد بدن با لیزر در مردان، این است که لیزر در رفع موهای زائد در سراسر بدن یکسان عمل می کند. درمان با لیزر، از موهای زائد در لاله گوش تا کل پشت بدن موثر است.
اصلاح با ریش تراش یا اصلاح با موم ممکن است قابل تحمل باشد ولی کاملا غیر ضروری است و اثرات آن کوتاه مدت بوده و بیهوده به نظر می رسد.
در خصوص تاثیر لیزر موهای زائد در خصوص آقایان باید این حقیقت را صادقانه بدانید، که لیزر در بدن آقایان به اندازه خانم ها موثر نیست، این به معنی که یقینا آقایان تعداد جلسات بیشتری نسبت به خانم ها نیاز دارند و همچنین به احتمال بسیار زیاد نیاز به جلسات یادآور سالیانه بین ۱ تا ۴ جلسه هستند.

پرکاربرد ترین ناحیه‌ های لیزر موهای زائد در مردان کجاست؟

لیزر موهای زائد برای آقایان در قسمت ها مختلفی چون ریش، گوش و بینی، پشت بدن، ناحیه تناسلی، کل پا، بازو، سینه و شکم می باشد .

اقدامات لازم قبل از انجام لیزر موهای زائد چیست؟

. برای شروع لیزر درمانی نباید پوست شما برنزه باشد زیرا در این صورت با شروع درمان پوست دچار سوختگی و تاول می شود.
. برای شروع لیزر موهای زائد به مدت ۴ الی ۶ هفته نباید پوستتان در معرض نور خورشید قرار بگیرد.
. در طول دوره لیزر برای رفع موهای زائد خود نباید از موچین، اپیلیدی و یا هر دستگاه دیگری که موها را از ریشه درمی آورد استفاده کنید و بهترین وسیله تیغ است بهترین زمان شیو کردن موها با تیغ هم ۲ الی ۳ روز قبل از انجام لیزر است.
. پوست شما در حین لیزر باید عاری از هرگونه مواد آرایشی از قبیل کرم، لوسیون نرم کننده، اسپری، دئودرانت و … باشد. وجود هر کدام از اینها می تواند باعث سوختگی و آسیب دیدن پوست شما شود.
. قبل از انجام لیزر سعی کنید مواد کافئین دار مصرف نکنید و اینکه در طول دوران عادت ماهانه از لیزر پرهیز کنید.
. برای درمان با بدن کاملا تمیز حاضر شوید و هرگونه آلودگی و چربی را از سطح پوست بشویید.

آیا رنگ پوست معیار مهمی برای لیزر موهای زائد می باشد؟

افراد با پوست روشن و موهای تیره بهترین شرایط پوستی برای لیزر موهای زائد را دارند. افرادی که دارای پوست تیره تری هستند یا برنزه کرده اند یا از سولاریوم استفاده می کنند امکان سوختگی و یا آسیب های پوستی با لیزر برای آنها بیشتر است. در این صورت از لیزر کردن موهای زائد به شدت خودداری شود و حتما باید با پزشک متخصص پوست مشورت شود. دستگاه لیزر موجود در کلینیک پوست سی زم برای انواع تایپ های پوستی مناسب است و شما می توانید قبل از انجام لیزر موهای زائد با پزشک کلینیک، صحبت کنید و در صورتیکه منعی برای شما وجود ندارد از این روش برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده نمایید.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

انرژی نور لیزر، در واقع سطحی است و در سطح پوست باقی می ماند و در عمق پوست نمی رود این امواج تا پیاز مو سرایت دارند نه بیشتر. نور لیزر هیچگونه پرتو یونیزه شده ای ندارد، به همین علت سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) انرژی لیزر را در روش های برداشت مو ایمن میداند زیرا از اشعه غیر یونیزه کننده استفاده می کند.
تا به حال هیچ گزارشی حاکی از آن که، نشان دهد لیزر موهای زائد باعث ایجاد سرطان یا نازایی شده باشد وجود ندارد. تنها عوارضی که این روش دارد کمی قرمزیست که با استفاده از ژل های خنک کننده از بین می رود،نفوذ لیزر فقط تا ریشه مو است و نفوذ بیشتری ندارد و با این عمق کم احتمال آسیب رسیدن به اندام های داخلی بدن صفر درصد است.

آیا ممکن است لیزر موهای زائد باعث تیرگی پوست شود؟

اگر باعث سوختگی شود ممکن است پوست را تیره کند اما در حالت عادی پوست را تیره نمی کند.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد کدام است؟

عوامل زیادی بر نتیجه لیزر موهای زائد تاثیر گذار هستند که با تشخیص پزشک متخصص برای برطرف کردن موهای زائد بدن از دستگاه های متفاوتی استفاده می شود .
پس مهمترين نكته اين است كه در مورد نوع و كیفيت دستگاه ليزر جايى كه قرار است براى رفع موهاى زائد خود به آن مراجعه كنيد، مطمئن شويد، درحال حاضر يكى از بهترين دستگاه های لیزر موهای زائد، لیزر الکساندرایت است كه با كمترين تعداد جلسات درمانى و اثر بخشى بهتر و درد کمتر، نسبت به ليزرهاى دیگر؛ توانایی از بین بردن انواع موهاى زائد و حتى موهاى زيرپوستى را دارد.
لیزر الکساندرایت برای نژاد ایرانی که دارای موهای ضخیم تری هستند مناسب تر است .

دوتا از محبوب ترین و شناخته شده ترین تکنولوژی های دستگاه لیزر موهای زائد عبارتند از :
1- الکساندرایت
2- دایود

مقایسه سیستم الکساندرایت و دایود:

لیزرالکساندرایت به طور ویژه روی پوست های روشن بسیار عالی عمل میکند.
این لیزر به علت سهولت کار و بی دردی و خنک کننده های قوی امکان افزایش توان دستگاه و جواب دهی بیشتری دارد.
لیزر دایود برای انواع رنگ پوست ها مورد استفاده قرار می گیرد. قدرت نفوذ این لیزر به علت طول موج بیشتر به فولیکول های مو نسبتا زیاد است.

دستگاه لیزر موهای زائد در کلینیک سی زم از نوع الکساندرایت و دایود است که نسبت به دیگر مدل ها دارای تکنولوژی جدید تر و سرعت بیشتر و زمان و درد کمتر می باشد.

جهت رزرو وقت و دریافت مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

021-22008517

09053621680